Katori Shintō-ryū

Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných škol kobujutsu, tedy staré válečnické umění, datující se od 15. století kdy byla založena po dlouhé meditaci v šintoistickém chrámu božstva Katori v prefektuře Chiba mistrem Iizasa ChoiSai Ienao.

Celé jméno školy je Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū. V doslovném překladu by název znamenal „Od bohů dané a v bitvě ověřené umění božstva Katori.“

Vedou se spory o to, jak vypadala náplň školy v minulosti, ale je jisté, že v dnešní době je ústřední zbraní Katori Shintō-ryū meč, tedy katana. Objevuje se ve všech sestavách vyjma Gogyō no bo. Katori Shintō-ryū je jedna ze škol která stála u vzniku systému cvičení formou kata namísto jen volného šermu. V dobách zrodu školy byly časté problémy s vážnými zraněními, vzácně i zmrzačením žáků během tréninku s dřevěnými zbraněmi. Proto se zde zavedl způsob cvičení formou předem jasně daných sestav, které slouží ke kompletnímu obsažení umění šermu bez vážného rizika na zdraví cvičenců.

Trénink se rozděluje v zásadě na dvě části, a totiž cvičení kata kumitachi (řízený sparring) a iaijutsu (tasení meče).
V rámci kumitachi se používají dřevěné zbraně (bokken) vyvážené podobně jako zbraně železné a se ztupenou špičkou aby v případě nechtěného bodnutí nepřišly vážné následky. Iaijutsu se cvičí buď s bokkenem, může být bokken se saya (pochva), nebo s „iaito“ tj hliníkovým tupým mečem, jaké se vyrábí přímo pro iaijutsu, případně rovnou se shinkenem – reálnou ostrou katanou nebo její napodobeninou o délce čepele zpravidla mezi 71 – 85 cm.

Soupis technik základní omote úrovně naleznete zde.

Videa Katori Shintō-ryū k nahlédnutí.