Sugino YoshioSugino Yoshio, 10. Dan TSKSR

Yoshio Sugino byl nejstarším synem Yuraty a Seiki Suginových. Rodina Sugino se živila zemědělstvím, ale již od dob Tokugawského šógunátu měla výsadu užívat jméno a nosit meč. Patřila mezi vedoucí rodiny vesnice. Během svého mládí se věnoval studiu kenjutsu u mistra Saneaecu Shingaie, judo u mistra Kunisaburo Iizuki (10. Dan Kodokan) a kendo u mistra Naogaie.Ve svých 23 letech (1927) obdržel povolení na výuku judo od jeho zakladatele Jigoro Kano a zakládá svoje dojo Yushinkan v Kawasaki (15. září 1927). V roce 1928 obdržel 4. Dan v judo.

Ve stejném roce založil Jigoro Kano Kobudo Kenkyu Kai (společnost pro studium starých bojových umění), kde se vyučovalo mimo jiné kobujutsu Katori Shinto ryu pod vedením mistrů Ichizu Shiina, Narimichi Tamai, Soazemona Kubokiho a Tanekichi Ita a také jodo – Shinto Muso ryu. Mistr Sugino začal v této společnosti studovat právě Katori Shinto Ryu.

Fascinován a unesen, studoval pod vedením všech čtyř mistrů po dobu dvou let a po dalších deset roků pod vedením mistra Shiina. V roce 1931 začal trénovat Aikido u mistra Morihei Ueshiba a v roce 1937 byl první, kdo dostal osvědčení k výuce Aikido mimo Honbu dojo.

V roce 1966 obdržel od Nihon Butokukai titul Hanshi v Kobujutsu. V roce 1981 obdržel od Kokusai budoin 10. Dan Kobujutsu. Yoshio Sugino sensei nás 13. června 1998 opustil. V jeho dojo dodnes ve výuce pokračuje jeho syn Yukihiro Sugino.